Website Manager

Find your Activity and Register!

These 45 minute classes are held once per week on campus at the schools shown below. The day of the week, start and times are shown to the right of each school activity.  

ELEVATE AFTER SCHOOL coaches are on-site at the school well before school dismisses. This allows students to be dismissed from school directly into the care of the EAS coach. Once the 45 minute on-campus class is complete, the coach will then release car rider students to parents and walk extended day students back to the extended day area.

ELEVATE AFTER SCHOOL classes follow the OCPS calendar from September 2018 through May 2019.
(our program is a no-contract program however we do require a 30-day cancellation notice that must be completed through our ELEVATE AFTER SCHOOL office) 

***Please refer to the terms page on our website***

FIND YOUR SCHOOL (A - Z) ----Class dates are at bottom of page

SCHOOL ACTIVITY DAY START TIME
END TIME
ALOMA GYMNASTICS WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
ALOMA KARATE FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
APOPKA DANCE THURSDAY 3:00 PM TO 3:45 PM
APOPKA GYMNASTICS TUESDAY 3:00 PM TO 3:45 PM
APOPKA KARATE THURSDAY 3:00 PM TO 3:45 PM
ARBOR RIDGE GYMNASTICS THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
AUDUBON PARK DANCE WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
AUDUBON PARK GYMNASTICS MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
AUDUBON PARK KARATE WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
AVALON GYMNASTICS MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
AZALEA PARK DANCE FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
AZALEA PARK GYMNASTICS WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
AZALEA PARK KARATE FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
BAY LAKE DANCE MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
BAY LAKE GYMNASTICS THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
BAY LAKE KARATE MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
BAY MEADOWS DANCE TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
BAY MEADOWS GYMNASTICS FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
BAY MEADOWS KARATE TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
BROOKSHIRE DANCE WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
BROOKSHIRE GYMNASTICS MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
BROOKSHIRE KARATE WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
CAMELOT KARATE WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
CITRUS DANCE MONDAY 3:00 PM TO 3:45 PM
CITRUS GYMNASTICS TUESDAY 3:00 PM TO 3:45 PM
CITRUS KARATE MONDAY 3:00 PM TO 3:45 PM
CLAY SPRINGS KARATE THURSDAY 3:00 PM TO 3:45 PM
COLUMBIA KARATE THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
CYPRESS SPRINGS KARATE MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
DEERWOOD DANCE FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
DEERWOOD KARATE FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
DILLARD ST DANCE THURSDAY 2:30 PM TO 3:15 PM
DILLARD ST GYMNASTICS WEDNESDAY 1:30 PM TO 2:15 PM
DOMMERICH DANCE THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
DR PHILLIPS DANCE TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
DR PHILLIPS GYMNASTICS THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
DR PHILLIPS KARATE TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
DREAM LAKE DANCE FRIDAY 2:45 PM TO 3:30 PM
DREAM LAKE GYMNASTICS TUESDAY 2:45 PM TO 3:30 PM
DREAM LAKE KARATE FRIDAY 2:45 PM TO 3:30 PM
DURRANCE DANCE WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
DURRANCE GYMNASTICS THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
DURRANCE KARATE WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
EAGLE CREEK DANCE FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
EAGLE CREEK GYMNASTICS TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
EAGLE CREEK KARATE FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
EAST LAKE DANCE TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
EAST LAKE KARATE TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
FRANGUS KARATE FRIDAY 3:00 PM TO 3:45 PM
HUNTERS CREEK DANCE FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
HUNTERS CREEK GYMNASTICS WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
INDEPENDENCE GYMNASTICS FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
INDEPENDENCE KARATE THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
JOHN YOUNG DANCE WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
JOHN YOUNG GYMNASTICS MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
JOHN YOUNG KARATE WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
KEENES CROSSING GYMNASTICS WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
KEENES CROSSING KARATE MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
KILLARNEY GYMNASTICS MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
KILLARNEY KARATE FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
LAKE GEM GYMNASTICS WEDNESDAY 3:00 PM TO 3:45 PM
LAKE GEORGE DANCE MONDAY 3:00 PM TO 3:45 PM
LAKE GEORGE GYMNASTICS THURSDAY 3:00 PM TO 3:45 PM
LAKE SILVER DANCE THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
LAKE SILVER GYMNASTICS FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
LAKE SILVER KARATE THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
LAKE SYBELIA GYMNASTICS MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
LAKE SYBELIA KARATE THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
LAKE WHITNEY DANCE THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
LAKE WHITNEY KARATE THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
LAKEMONT DANCE TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
LAKEMONT GYMNASTICS FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
LAKEMONT KARATE TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
LAKEVILLE KARATE MONDAY 3:00 PM TO 3:45 PM
LAUREATE PARK DANCE MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
LAUREATE PARK GYMNASTICS TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
LAUREATE PARK KARATE MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
LITTLE RIVER DANCE MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
LOVELL DANCE WEDNESDAY 3:45 PM TO 4:30 PM
MEADOW WOODS DANCE FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
MEADOW WOODS GYMNASTICS TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
MEADOW WOODS KARATE FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
METRO WEST KARATE WEDNESDAY 1:45 PM TO 2:30 PM
MILLENNIA KARATE TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
MOSS PARK GYMNASTICS THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
MOSS PARK KARATE WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
OAKSHIRE DANCE WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
OAKSHIRE GYMNASTICS FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
OAKSHIRE KARATE WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
OCOEE GYMNASTICS THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
OCOEE KARATE TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
PALM LAKE DANCE MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
PALM LAKE GYMNASTICS TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
PALM LAKE KARATE MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
PRINCETON GYMNASTICS WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
PRINCETON KARATE MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
RC.CHICKASAW DANCE THURSDAY 2:45 PM TO 3:30 PM
RC.CHICKASAW GYMNASTICS FRIDAY 2:45 PM TO 3:30 PM
RC.CHICKASAW KARATE THURSDAY 2:45 PM TO 3:30 PM
RC.GOLDENROD DANCE THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
RC.GOLDENROD GYMNASTICS WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
RC.GOLDENROD KARATE THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
RC.HUNTERS CREEK KARATE FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
ROCK SPRINGS DANCE WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
ROCK SPRINGS GYMNASTICS FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
ROCK SPRINGS KARATE WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
ROSEMONT GYMNASTICS FRIDAY 3:45 PM TO 4:30 PM
ROSEMONT KARATE WEDNESDAY 2:45 PM TO 3:30 PM
SAND LAKE DANCE TUESDAY 3:00 PM TO 3:45 PM
SAND LAKE KARATE TUESDAY 3:00 PM TO 3:45 PM
SHENANDOAH DANCE TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
SHENANDOAH GYMNASTICS MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
SHENANDOAH KARATE TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
SOUTHWOOD DANCE TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
SOUTHWOOD GYMNASTICS FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
SOUTHWOOD KARATE TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
SPRING LAKE DANCE WEDNESDAY 1:45 PM TO 2:30 PM
SPRING LAKE GYMNASTICS TUESDAY 2:45 PM TO 3:30 PM
SPRING LAKE KARATE WEDNESDAY 1:45 PM TO 2:30 PM
STONE LAKES DANCE WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
STONE LAKES KARATE WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
SUN BLAZE KARATE THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
SUNRIDGE DANCE WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
SUNRIDGE GYMNASTICS TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
SUNRIDGE KARATE WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
SUNRISE KARATE FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
SUNSET PARK DANCE THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
SUNSET PARK GYMNASTICS WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
SUNSET PARK KARATE THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
THORNEBROOKE GYMNASTICS MONDAY 3:30 PM TO 4:15 PM
THORNEBROOKE KARATE MONDAY 3:30 PM TO 4:15 PM
TILDENVILLE DANCE FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
TILDENVILLE GYMNASTICS TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
TILDENVILLE KARATE FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
VENTURA DANCE FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
VENTURA GYMNASTICS MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
VISTA LAKES DANCE THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
VISTA LAKES GYMNASTICS FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
VISTA LAKES KARATE THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WATERFORD KARATE TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WEDGEFIELD DANCE MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WEDGEFIELD KARATE MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WEST CREEK DANCE THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WEST CREEK GYMNASTICS MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WEST CREEK KARATE THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WESTBROOKE DANCE FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WESTBROOKE GYMNASTICS WEDNESDAY 2:15 PM TO 3:00 PM
WESTBROOKE KARATE FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WETHERBEE DANCE TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WETHERBEE GYMNASTICS THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WETHERBEE KARATE TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WHISPERING OAK DANCE MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WHISPERING OAK GYMNASTICS THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WHISPERING OAK KARATE MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WINDERMERE DANCE FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WINDERMERE GYMNASTICS THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WINDERMERE KARATE FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WINEGARD DANCE TUESDAY 3:45 PM TO 4:30 PM
WINEGARD GYMNASTICS MONDAY 3:45 PM TO 4:30 PM
WINEGARD KARATE TUESDAY 3:45 PM TO 4:30 PM
WOLF LAKE DANCE MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WOLF LAKE GYMNASTICS TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WOLF LAKE KARATE MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WYNDHAM LAKES DANCE TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WYNDHAM LAKES GYMNASTICS FRIDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
WYNDHAM LAKES KARATE TUESDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
ZELLWOOD DANCE MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
ZELLWOOD GYMNASTICS THURSDAY 3:15 PM TO 4:00 PM
ZELLWOOD KARATE MONDAY 3:15 PM TO 4:00 PM

2018/2019 NO CLASS DATES (through OCPS)

Monday

September 3, 2018

Labor Day holiday

MondayOctober 15, 2018Student holiday/teacher workday

Friday

October 26, 2018

Student holiday/teacher professional day/ teacher non-workday

Monday-Friday

November 19-23, 2018

Thanksgiving Break 

FridayDecember 21, 2018Teacher Workday/Student Holiday

Two Weeks

December 24, 2018– January 4, 2019

Winter Break (Schools are closed.)

Monday

January 21, 2019

Martin Luther King, Jr. holiday (Schools and district offices are closed.)

Monday

February 18, 2019

Presidents Day holiday (Schools are closed. District offices are open.)

Friday

March 15, 2019

Student holiday/teacher workday

Monday-Friday

March 18-22, 2019

Spring Break (Schools are closed. District offices are open.)

Monday

May 27, 2019

Memorial Day holiday (Schools and district offices are closed.)

  

 

Please refer to the OCPS calendar for more information and school calendar:
OCPS DAYS OFF THAT EFFECT THE EAS CLASSES

Elevate After School

11537 Lake Underhill Rd. 
Orlando, Florida 32825
Phone : 407-278-0829
Email : [email protected]
Copyright © 2019 Elevate After School  |  Privacy Policy |  Terms of Use  |  TSHQ License Agreement Log In